Skakanka – dziecinna zabawa czy świetny sposób na trening?W dzisiejszym poście proponujemy Wam ciekawy sposób na podniesienie sprawności i zarazem alternatywę dla zwykłych treningów typu „cardio”, czyli wytrzymałościowych. W pierwszej chwili skakanka, (bo na niej skupimy swoją uwagę) może kojarzyć się z formą zabawy znaną z podwórka lub szkolnych lekcji wuefu, aczkolwiek w poniższym artykule postaramy się Was przekonać, że z powodzeniem może być wykorzystywana przez dorosłych, jako wartościowa alternatywa dla typowego treningu cardio, takiego jak bieganie, orbitrec, rower itp.  
   
  Skakanie jest naturalną aktywnością człowieka, a wykonywanie jej na skakance genialną formą kształtowania wytrzymałości. Pracują nie tylko stawy skokowe i kolanowe oraz związane z nimi mięśnie, ale także cała obręcz barkowa, ramiona i ręce, które napędzają kolejne obroty skakanki. Napinają się również mięśnie brzucha, które muszą zagwarantować stabilny tułów, który stanowi punkt zaczepienia zarówno dla kończyn górnych, jak i dolnych. Skakanka angażuje przede wszystkim mięśnie łydki, ale dzięki tlenowej charakterystyce wysiłku podkreśli mięśnie całego ciała, skutecznie spalając tkankę tłuszczową. Idealnie sprawdza się to w przypadku mięśni brzucha, które wcale nie muszą być bezpośrednio ćwiczone, aby wyłoniły się pod skórą. 

Skakanie na skakance może być zarówno treningiem samym w sobie, (np. 30 minut ciągłej pracy w celu redukcji tkanki tłuszczowej i podkreślenia mięśni brzucha, wysmuklenia łydek), formą rozgrzewki przed treningiem właściwym (5-10 minut w celu podniesienia temperatury całego ciała i poprawy przekrwienia mięśni, dzięki czemu będą odpowiednio przygotowane do wysiłku i zmniejszy się ryzyko kontuzji), a także uzupełnieniem treningu zasadniczego (np. interwały łączące skakanie przeplatane ćwiczeniami mięśni brzucha w przypadku chęci modelowania sylwetki). 

Skakanie jest o tyle dobrą alternatywą, że nie wymaga od nas specjalnego sprzętu (oczywiście poza samą skakanką) czy miejsca – wystarczy kawałek płaskiej powierzchni i trochę miejsca, aby móc wykonać swobodny rozmach i już można zacząć działać J Sposobów skakania jest bardzo dużo, co pozwala skutecznie walczyć z rutyną treningu – można np. skakać na jednej nodze, podnosić wysoko kolana, przeplatać ręce na krzyż, wysuwać stopy do przodu itp., 

Jeżeli chodzi o rodzaje skakanek, to podobnie jak w przypadku sposobów skakania jest ich bardzo dużo. Ich dobór powinien zależeć przede wszystkim od stopnia naszego zaawansowania, co w skrócie można sprowadzić do szybkości, z jaką wykonujemy pojedynczy obrót i tym samym skok. Skakanki dla początkujących będą miały z reguły plastikową rączkę i stosunkowo gruby sznurek. Zaawansowani w celu osiągnięcia dynamiczniejszego skakania będą mogli wybrać skakankę z aluminiową rączką oraz stalową, cienką linką, która umożliwi zdecydowanie szybsze skakanie, np. wykonanie dwóch obrotów podczas jednego skoku.

Na koniec podstawowa rada, której można udzielać praktycznie przy każdej formie treningu: Nie poddawaj się! Nie przejmuj się, kiedy skakanka nie będzie chciała Cię słuchać i co chwila będzie plątać się pod Twoimi stopami. Tak jest zawsze na początku, gdy zaczynamy coś nowego albo wracamy do ćwiczenia po latach. Z tygodnia na tydzień będą efekty, co da Ci dodatkową motywację, ale pierwsze treningi dopóki nie osiągniesz wprawy mogą być trudne. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Rosineczka , Blogger